Jihočeský kraj - oficiální server server provozovaný krajským úřadem

Textov� verze str�nek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

Pomocná navigace

Životopis hejtmanky Jihočeského kraje

Navigace - třetí úroveň - výběr části rubriky

Ivana Stráská (* 21. června 1952) je česká politička, od roku 2017 třetí hejtmanka Jihočeského kraje a první žena v této funkci.

 

Osobní a profesní život

Vystudovala obor český jazyk-dějepis na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Do roku 1998 působila jako učitelka a pak zástupkyně ředitele II. Základní školy v Milevsku. Od roku 1994 je živnostnicí.

V letech 1998 až 2006 byla starostkou Milevska. Je členkou ČSSD.

V krajských volbách v roce 2004 byla z šestého místa kandidátní listiny ČSSD zvolena zastupitelkou Jihočeského kraje. Mandát obhájila i ve volbách v letech 2008, 2012 a 2016, kdy ve všech třech případech kandidovala z druhého místa listiny ČSSD.

V roce 2008 se stala náměstkyní hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly pro oblast sociální, zdravotní a národnostních menšin. V roce 2012 se stala 1. náměstkyní hejtmana pro stejné oblasti a navíc pro oblast nemocnic a záchranné služby. Od roku 2009 působí jako předsedkyně dozorčí rady Jihočeských nemocnic a členka dozorčí rady Nemocnice Dačice.

Od krajských voleb v roce 2004 je uváděna jako členka ČSSD. V letech 2012 - 2013 působila jako stínová ministryně práce a sociálních věcí ČSSD. V lednu 2014 se o ní poté, co se vzdal nominace Petr Krčál, uvažovalo jako o ministryni práce a sociálních věcí ve vznikající vládě Bohuslava Sobotky a také jako o hejtmance Jihočeského kraje v případě, že by se hejtman Jiří Zimola rozhodl zůstat poslancem. Dne 3. listopadu 2016 byla zvolena náměstkyní hejtmana pro oblast zdravotnictví včetně záchranné služby.

Je vdaná, má jednoho syna. Mluví rusky a francouzsky.


Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku